-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jen je nechte, ať vás učí!

Sedmiletá nadšená karatistka zapomněla, jak se zavazuje pásek. Pětiletá okouzlující baletka si odmítá obout baletní piškoty. I tak můžou vypadat dopady dlouhodobého lockdownu.

Připadá vám to nepodstatné? Pro mne je velice bolestné sledovat, jak moje děti přichází o své sny. A rozhodně ne bezvýznamné.

Malé sportovkyně

Starší dcerka se věnuje karate od svých pěti let. V šesti letech získala bílý pásek. Trénink několikrát týdně pro ni není „jen“ o fyzickém rozvoji a partě kamarádů. Pomáhá jí i v jejím boji s dysfázií. Dokud bylo povolených alespoň šest lidí na jednom místě, organizovala jejich trenérka venkovní tréninky – před Vánocemi již notně mrazivé, ale dcerka stále aktivně chodila. Nyní si zopakuje naučené katy jednou za čas bez většího nadšení a i já, naprostý amatér, vidím, jak se vytrácí její preciznost.

Mladší dcerka rok a půl snila, že se stane baletkou, jako Jana Preissová ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Minulý rok konečně dosáhla 5 let věku a také úspěšně prošla talentovými zkouškami do tanečního oboru místní ZUŠ. Sotva nastoupila, přišel podzimní lockdown, který s výjimkou dvou předvánočních týdnů trvá doposavad. Malá baletka se po tak dlouhé době odmítá připojovat k online půlhodině a ztrácí zájem i o baletní videa na YouTube.

Co s tím?

malá karatistka ať vás učí lockdown domácí vzdělávání cz

Řekla jsem STOP!

Když s dcerkama nepohla už ani pozitivní motivace, ani povzbuzování, pochopila jsem, že musím pohnout sama sebou. A dneska jsem to udělala. Natáhla jsem tepláky a vyzvala dcerky, ať mě učí každá svůj oblíbený sport. Že se ho chci naučit, potřebuji se prohýbat a především protáhnout, protože jejich pružnost nemám. A ejhle – motivace “pomoz mamince” zabrala! 

Starší dcerka po dlouhé době oblékla kimono, udělala mi rozcvičku včetně rozběhání okolo tatami 2 x 2 m a pak jsme začaly s nácvikem první kata “heian shodan”. Motala jsem to řádně (chápejte: můj úplně první karate trénink) a to dcerku přirozeně nutilo pohyby stále znova opakovat, vysvětlovat a především precizně ukazovat.

Mladší dcerka je Andersen v sukních a baletní trénink podle toho vypadal. 😀 Ale proběhl! A pevně doufám, že ne naposledy.

Vyzvěte děti, ať vás učí

Nikdy se nevzdávejte svých snů. A nedovolte to ani svým dětem! Pokud mají nějaký zájem, kterému se chtějí věnovat, najděte s nimi způsob, jak to mohou udělat. Třeba je přesvědčte, ať vás učí tomu, co je samé baví. U nás to dnes zafungovalo – a doufám, že to bude fungovat i zítra a pozítří a popozítří… A věřím, že dřív, než síla této motivace oslabí, vytvoříme si nový společný návyk, ve kterém dokážeme vytrvat. Třeba pak znovu dokáži udělat pár kliků a poprvé v životě most či stojku?

„Neodpoutávej se nikdy od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“  Mark Twain

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments