Jak psala Beatrice v předchozím příspěvku, naše dcerka se v průběhu času díky ručně kreslené živé abecedě naučila poměrně rychle písmenka. Když nadešel vhodný čas, začali jsme pomaličku s genetickou metodou čtení. Dcerka má úžasnou vizuální paměť, díky níž se knížky psané v souladu s genetickou metodou naučila nazpaměť. Nicméně tato metoda nevedla ke kýženému výsledku – dovednosti číst.
Poté jsme sáhli po jiné metodě nácviku čtení, která pracuje s obrázky na kartičkách. K obrázkům jsou připojeny názvy a každá kartička je pravidelně roztříhána na proužky tak, aby na každém z nich byl výsek obrázku a jedna slabika slova. A učinili jsme zajímavý objev: Miška si pokaždé při izolaci jedné ze slabik přeříkala potichu celé slovo a správnou slabiku objevila ve spojení s vizuálním vjemem daného výseku z obrázku.
Do třetice všeho dobrého jsme zkusili klasickou metodu čtení po slabikách a během několika hodin nacvičování se dostavily první výsledky ve formě přečtění neznámé slabiky a později i celého slova!
Tuto metodu jsme podpořili pomocí aplikace ANKI. ANKI je aplikace určená k učení (nejen) cizích jazyků. Mnoho již hotových výukových kartiček je možné stáhnou, další si mohou uživatelé vytvářet sami.
Já jsem vytvořil nejprve testovací balíček otevřených slabik. Na první straně kartičky v aplikaci ANKI je napsaná slabika. Miška si přečte slabiku a po zmáčknutí klávesy se přehraje audio záznam s nahranou slabikou (lehce si tak rovnou zkontroluje, zda slabiku přečetla správně). Tato forma ji velice baví – aplikaci jednoduše ovládá sama a kartičky jsou namíchány (na první pohled) náhodně.
První verzi balíčku s otevřenými slabikami si můžete stáhtnout ZDE. Za Vaše případné poznatky a zpětnou odezvu budeme rádi. Z naší zkušenosti se ANKI jeví jako skvělý tréninkový doplněk ke klasickému čtení.
„Nejde o to, jít hlavou proti zdi, nýbrž o to, najít očima dveře.“ Werner Von Siemens