Vyskočte a zatančete si! Teď hned! 😀 A neříkejte mi, že tento tanec neznáte? Pokud jste, jako já, vyrůstali v 90. letech 20. století, nemohl vás minout. Neplatí ani výmluva, že nemáte partnera – pro tento tanec jej nepotřebujete. Zesilte si reproduktory, spusťte video, vyskočte a rozviřte spolu s dětmi své boky v strhujícím rytmu Macareny.
K čemu tancovat, když se mají vzdělávat?
Vzděláváme své děti doma oboustranně dobrovolně. Přesto jsem v posledních dnech a týdnech pokaždé, když jsem odložila šálek od dopité ranní kávy a pronesla “Jdeme na to!”, slyšla v odezvu divoké “Nééé!” To je něco, co nikomu na náladě nepřidá. A tak se naše každodenní spolustudium proměnilo v neustálý souboj.
Mluvili jsme o tom s manželem dnes a denně, zkoušeli možné i nemožné – nic se nezměnilo. Až manžela napadlo, že si dcerky musely vytvořit negativní kotvu. A mně vše zapadlo do sebe: Opakovaně se stalo, že když jsem za dcerkami přišla do pokojíčku, že začínáme, byly zabrané do svého kreslení či jiného tvoření a neměly je dokončené, načež na mou výzvu “Jdeme na to!” zareagovaly silným protestem. (Ruku na srdce: kdo z nás dokáže v momentě, kdy svou plnou pozornost věnuje své zálibě, na vyrušení zareagovat klidným “Potřebuji ještě čtvrt hodiny času, prosím.” namísto vzteklého “Dej mi pokoj!”?) Stačilo několik rán po sobě se stejným scénářem a silná negativní kotva spojená s mým příchodem do dětského pokojíčku byla na světě.
Macarena namísto školního zvonku
Rozhodla jsem se ji rozlomit hned následující ráno a to podařilo se! Nyní si s úsměvem vychutnám své cappuccino a pak pouštím – namísto školního zvonění – macarenu v záznamu z koncertu jedinečného houslisty a dirigenta André Rieu a jeho Johann Strauss Orchestra. Ani volat nemusím, dcerky přibíhají samy a dáváme se společně do veselého tance, který odstartuje náš dopolední studijní blok.
A to je má odpověď na otázku “K čemu tancovat, když se mají vzdělávat?” Pokud se já i naše děti dostaneme do intenzivní dobré nálady (vzdor všem okolnostem), jde nám studium snáze do hlavy a práce lépe od ruky. Naučila jsem se vliv emocionálního stavu, ve kterém se nacházíme, nepodceňovat.
Zkuste to také! 😎
“Vidět, jak tančíme, znamená slyšet, jak mluví naše srdce.” indické přísloví
Tento článek je součástí série 21 dní do jara 2021, článků, které píši pro sebe i pro vás, abychom i v této bláznivé době ve znamení (dalšího) lockdownu se dokázali nezbláznit a své dny prožívat, ne přežívat. V článku prvním jsem vás nechala nahlédnout do naší nové Rodinné Bible.