-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Probuďte spící královny

V hraní deskových a karetních her jsme nováčci, ale ačkoliv hrozí, že tento článek bude pro některé příslovečným nošením dříví do lesa, stejně jej napíši. 😎 Zároveň uvítám vaše tipy, po kterých deskových hrách dále sáhnout? Neváhejte a pište ☟ dolů do komentářů. 

Spící královny

Karetní hru Spící královny vymyslela jednoho večera šestiletá holčička jménem Miranda, která nemohla usnout. A zrodil se hit! Pravidla jsou jednoduchá, ilustrace poutavé a hra zábavná. Ač je uváděn věk 8+, podle mého pozorování nadchnou i čtyřletá dítka.

Cílem hry je probudit všech dvanáct královen.

Hra začíná jejich uspáním, tedy položením karet s královnami na stůl lícem dolů. Každý dostane do ruky 5 hracích karet, zbylé zůstanou uprostřed v dobíracím balíčku.

Pravidla hry

Hráči postupně vykládají po jedné kartě do odkládacího balíčku.

  • Ten kdo vyloží krále, může si zvolit a probudit královnu. (Dokud jsou karty nové a nezohýbané a pokud jste při ukládání královen ke spánku nešvindlovali, je pro vás probuzená konkrétní královna překvapením. 😉 ) Pokud probudí Růžovou královnu, může si vybrat a probudit ještě jednu. Kartu s královnou si položí před sebe lícem nahoru.
  • Loupeživý rytíř dokáže unést královnu, na kterou má zálusk. Napadený se může bránit vyložením karty draka.
  • Kouzelný lektvar uspí kteroukoliv královnu. Jejímu navrácení na hrací plochu zabrání kouzelná hůlka.
  • šašek vše zamotá.
  • Čísla 1 – 10 nehrají žádnou roli při probouzení královen. Pokud nemáte či nemůžete použít silnou kartu (nemáte krále, rytíře ani lektvar), vyložíte číselnou. A nyní přichází tajný trik (no dobře, základní princip této hry), jak naučit děti počítat (sčítat, odčítat, násobit, dělit) do desíti hrou, aniž by si všimly, že se vlastně učí: Pokud z čísel, která máte v ruce, sestavíte rovnost, můžete je vyložit naráz. Tím zvýšíte při dobírání pravděpodobnost, že nově líznuté karty budou silnější. Např: mám v ruce 2, 3 a 5 – řeknu” 2 + 3 = 5″ a všechny tři karty naráz vyložím.
 

Po oběhnutí kola všichni hráči doplní z dobíracího balíčku své karty v ruce do plného počtu (pěti).

Hra končí ve chvíli, kdy jsou všechny královny probuzené. Nebo když jeden hráč má alespoň čtyři královny nebo součet hodnot na jeho královnovských kartách je alespoň 40… Nebo kdy se domluvíte.

Přesvědčila jsem vás, abyste si hru zahráli? A kterou doporučíte vy nám, abychom – jen co děti přestanou bavit bramborová razítka – rozšířili svůj hrací repertoár.

P.S. Skoro jsem zapomněla, že podobně jako kočky a psi se příliš v lásce nemají, tak ani Psí královna nemá ráda Kočičí královnu, takže nemůžete ve svém imaginárním paláci přivítat obě dvě. 😀 Kterou si vyberete? 😉

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments