-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Učebnice pro druhačku

Na stole mi přistála i poslední z objednaných učebnic pro naši druhačku a je čas znovu se vrhnout naplno nejen do učení (s tím jsme ostatně nikdy nepřestali, věříme principu kontinuálního, nikdy nekončícího (sebe)vzdělávání), ale též do psaní tohoto blogu. Vítejte u jeho rozjezdu v novém akademickém roce 2020/2021.

Svoboda výběru

Jednou z věcí, kterou mám na naší domovské škole ráda, je svoboda ve způsobech učení, kterou nám dává. Určuje pouze obsah přezkoušení. Učebnice a pracovní sešity doporučuje, tematické plány pro jednotlivé předměty nabízí. To je pro naše potřeby dnes optimální a jsme jí za to velmi vděční.

Stejně jako v minulém roce jsem se i letos vydala vybírat učebnice (z velké části) osobně do většího knihkupectví. Osvědčilo se mi fyzicky prolistovat různé učebnice, než se pro některou rozhodnu. Nepovažuji učebnice a pracovní sešity za alfu a omegu vzdělávání, natož domácího. Beru je jako pomůcku pro mou přípravu výuky a ukázku, jakou formou budou patrně děti přezkoušeny. Zde je můj letošní výběr:

Český jazyk

Minulý rok byl odrazovým můstkem českého jazyka slabikář doplněný o písanky. Je to pochopitelné – hlavním úkolem žáčka v 1. třídě je naučit se číst a psát. Letos jsem vybrala učebnici s čítankou od nakladatelství Alter. Učebnici ilustrovala Vlasta Švejdová, v čítance se prolínají úryvky z různých knih s texty autorky Zuzany Novákové.

Matematika

V matematice pokračujeme s pracovními učebnicemi podle prof. Hejného.  Právě ony byly v posledním balíku, protože jsem čekala na naskladnění příručky pro učitele, která poskytuje nápovědu a inspiraci k vedení dětí různými typy úloh.

Prvouka

Jsem přesvědčená, že prvouka je předmětem, jehož obsah děti přirozeně nasávají, když se světem pohybují s otevřenýma očima a zvídavou myslí. Přesto i letos skončila jedna z učebnic prvouky v mém nákupním košíku. Která? Ta se Zetíkem, jehož si dcerka oblíbila minulý rok.

Hudební výchova

Tématické plány k hudební výchově jsou natolik podrobné, že bych učebnici bývala nepotřebovala. Nejrůznější písničky zní u nás od rána do večera. Přesto jsem z regálu v knihkupectví vybrala učebnici Duhové řady od nakladatelství Nová škola. Zalíbil se mi její výběr písniček doplněný o střípky hudební nauky a uspořádání reflektující běh měsíců, období a svátků v roce.

Etiketa a jiné společenské dovednosti

Jednomu z hlavních postrachů domácího vzdělávání, totiž že se doma vzdělávané děti nebudou umět chovat ve společnosti, jsme se rozhodli stínat jeho dračí hlavy nejen zapojením dětí do nejrůznějších kroužků a tím i odlišných sociálních skupin, ale též přímo aktivním studiem. Zvolili jsme si k tomu pro tento rok knihu Connoisseur Kids od Jennifer L. Scottamerické autorky bestsellerové knižní série s Madame Chic

Bible

Doposud jsme s dětmi četli ze staré Bible, kterou mám sice nostalgicky spojenou se svým dospíváním, leč jež obsahuje větší než malé množství překlepů, což snižuje její čitelnost pro malé čtenáře. Proto jsme hledali novou rodinnou Bibli, která by obsahovala vybrané příběhy tak, abychom je mohli s dětmi číst chronologicky. A našli jsme Rodinnou Bibli, jejíž obsah není parafrází, ale přímo ekumenickým překladem – s uvedením konkrétního místa v Bibli (citace) a se zasazením příběhu do kontextu.

Tím uzavírám stručný přehled našich (letošních) učebnic pro druhačku, snad vám bude v něčem inspirací. Pro zájemce slibuji, že se v průběhu roku k jednotlivým knihám zde na blogu ještě vrátím a rozepíši se o nich více ve čtenářském koutku. Studiu zdar!

“Knihy jsou němí učitelé.” Aulus Gellius

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 let před

[…] jsem s říjnovém článku o výběru učebnic pro naši druhačku, že ke každé z nich zde na blogu napíši recenzi, které by vám umožnila nahlédnout pod […]

trackback
3 let před

[…] jsem v článku o výběru učebnic pro naši druhačku bližší pohled do jednotlivých knih. A svůj slib splním! Jen ještě ne dnes. Otevřela jsem […]