-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Barvy Země

Že se 22. dubna slaví Den Země, jsem se dozvěděla – ano, 22. dubna. 😀 Stalo se tak díky příspěvku v domškolácké facebookové skupině upozorňujícím na aktivitu Správy Krkonošského národního parku. Ta připravila na svých webových stránkách manuál jednoduchých aktivit ke Dni Země 2021. Pidiatlásek toho, co teď kvete, se nám hodí, stejně jako (Ne)hmyzí atlásek. A podle návodu na stavbu hmyzího hotelu plánují dcerky postavit jeden přírodní minihotel za pomoci tatínka.

Malování barvami přírody

Do čeho jsme se mohli pustit bez jakékoliv předchozí přípravy – a vy můžete také – bylo malování přírodninami. KrNaP k tomu ve svém manuálu uvádí:

“Nejen zelená je dobrá – říká se, že indiáni rozeznávali 40 odstínů zelené barvy. Vyniknou na louce, nebo ještě lépe na papíře. Vezměte pár listů obyčejného kancelářského papíru nejlépe formátu A5, udělejte si malý výlet na louku a nechte děti namalovat obrázek tím, co najdou v přírodě – trávou, listy a květy bylin, hlínou… Nenapovídejte, nechte je, ať si svoji přírodní paletu objeví samy.”

My jsme s dcerkami vytáhly papíry z tiskárny a vydaly jsme se na trávník za domem. Tam jsme měly k dispozici nejen starý piknikový stůl, ale též trávu a v ní pamepelišky a další luční kvítí, písek v pískovišti a dřevěné uhlíky v ohništi.

První nečekanou překážku jsme zdolaly, když se mi podařilo dcerkám (zejména starší s kombinovanou vývojovou dysfázií) vysvětlit, že jejich úkolem není dokonale nakreslit květiny, ale naopak otestovat, jakou barvu vykouzlí na papíře květiny.

Barvy Země na papíře

Jako první po ruce byly pampelišky. Květy vydaly nádhernou žlutou a listy lahodně zelenou. Písek z pískoviště se nechal chvilku přesvědčovat a úspěch s ním slavila mladší dcerka, která zalovila dostatečně hluboko a mokrý písek na papír silně přitlačila. Uhlíky, které měly nepravidelný okraj, zanechaly na listech papíru zajímavé grafické stopy. Nejvíce překvapila fialka: podvědomě jsem očekávala, že v okvětních lístcích nebude mít “šťávu”, která by zanechala stopu, ale opak byl pravdou a díky fialce tak máme na výkresech krásnou modro-fialovou kresbu. Tvořivou zábavu nám nepřekazil ani rošťák vítr, který se nám pokoušel papíry rozfoukat, naopak vyvolal salvy smíchu a veselé pobíhání.

Příští týden máme v plánu vykreslit svůj atlas kůry. Do čeho se pustíte vy?

„Slyšel jsem hlas, který mi říkal: Nemaluj. Ty to nedokážeš! A tak jsem popadl všechny barvy a v tom ten hlas utichl.“ Vincent Van Gogh

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments