-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Čokoládové pralinky

Čokoláda. Sladké kouzlo provázející mne celým životem. Neskutečně ráda vzpomínám na letní odpoledna u přehrady s bratránky a sestřenkami, na kterých teta vytáhla s tašky bílou vanilkovou čokoládu s křupinkami a my jsme se o ni dělili. K Vánocům zas neodmyslitelně patřila babiččina domácí čokoláda z formiček. Že to nebyly “opravdové” čokolády? Pro nás tehdy ano. A zbyly po nich sladké vzpomínky.

Tvoříme vzpomínky

Vytvářet v časech plných negativity a nejistoty pozitivní okamžiky a sladké vzpomínky, to je pravé umění hodné Mary Poppins! Já se mu učím od tety, která při naší návštěvě vždy vesele zahlásí “Pekla jsem celou noc!” a ze skříňky vytáhne balení sušenek. Dá vařit vodu k zalití instantní kávy a z hrnečků pro mne vybere ten, který hlásá “Když tě naštve blbeček, naplň kávou hrneček!” A pak si s námi sedne a daruje nám to nejcennější: svůj čas a pozornost.

U nás doma jsem to já, kdo kouzlí z (ne)tajných skrýší drobné sladkosti ke kávě či čaji. Nezřídka se jedná o cukroví připravované v naší domácí kuchyni. A čím dál častěji dokonce obrním své nervy a přizvu k sladkému tvoření naše cácorky, neb právě tyto společné chvíle se mohou v budoucnu proměnit na sladké vzpomínky. 

Pevně doufám, že vzpomínkám dcerek na rok 2021 budou dominovat společné chvíle s tancem, deskovými hrami – a čokoládou. 🙂 Včera jsme od ní byly umazané až za ušima, když jsme spolu vymýšlely čokoládové pralinky. Nejprve jsme se úspěšně vyhnuly nástraze, které neodolali Pejsek s Kočičkou Karla Čapka – totiž dát do hrnce úplně všechno ze spíže. Pak jsme ujídaly sušené ovoce a čokoládu ze sáčků a ne z odvážených hromádek čekajících na pokrájení. Žádná z nás si nezpůsobila řeznou ránu ani popáleninu. A nakonec se malé slečny sestersky podělily při vylizování zbytků čokolády z hrnce, zatímco já jsem ukrývala formičky s vychládající čokoládovou hmotou vysoko do lednice, aby dostala šanci ztuhnout do květinových tvarů.

domácí čokoládové pralinky bez mléka bez lepku domácí vzdělávání cz

Čokoládové pralinky na přání

Na 300 g čokoládových pralinek budete potřebovat:

  • 200 g 70 % čokolády
  • 50 g brusinek proslazovaných jablečnou šťávou
  • 50 g kandované pomerančové kůry
  • neujídat suroviny během přípravy 😀

Postup:

  1. Odvažte čokoládu i ovoce. Ovoce nakrájejte na malé kousky – umožní vám to vytvářet malé pralinky. Čokoládu nalámejte na kousky do menšího kastrůlku se silnějším dnem.
  2. Rozpusťtě čokoládu ve vodní lázni, vsypejte do ní nakrájené ovoce a důkladně promíchejte.
  3. Pomocí lžičky rozdělte sladký obsah kastrůlku do silikonových formiček na pralinky či minimuffiny. Dejte vychladnout do ledničky.
  4. Ztuhlé, hotové pralinky vyloupněte z formiček.
  5. Uchovávajte v plechové dóze na chladném místě, dokud si všechny, jednu po druhé, nevychutnáte a nebude čas připravit si pralinky nové.

Dobrou chuť a krásný den! 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments