-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Domácí experiment poprvé

“Jestliže se experiment vydaří, určitě nebylo něco v pořádku.” Murphyho zákon

Dnešní, historicky první domácí experiment z oblasti chemie, se vydařil. Napočtvrté, takže Murphyho zákon jsme naplnili. 😀 3x se vyskytla drobná odchylka od plánu, díky čemuž jsme dostali hned 3x příležitost se něco nového naučit: např. že balónků není nikdy dost. A také, že chemie může být zábava!

Při hledání inspirace, co neotřelého dnes s dětmi vyzkoušet, jsem vzala do ruky téměř zapomenutou, nečtenou knihu 101 skvělých vědeckých experimentů. Protože sama si ze školní chemie pamatuji leda oslnivý plamen draslíku a zkrystalizovanou modrou skalici, usoudila jsem, že začít s chemickými experimenty musím a) zlehka, b) co nejdřív.

Že se bude jednat rovnou o pokus č. 5, rozhodly dcerky při listování knihou a také fakt, že nám od poslední oslavy zbylo několik nafukovacích balónků. Jedlou sodu a klasický ocet kvasný lihový jsme (před pokusem) ve spíži také měli, tak hurá do toho!

Domácí experiment č. 1: vyrábíme plyn

K experimentu budete potřebovat:

  1. láhev – nejlépe skleněnou a s úzkým hrdlem
  2. nafukovací balónek
  3. ocet
  4. sodu bicarbonu
  5. trychtýř
  6. gumičku

Postup:

  1. Nalijte do láhve ocet přibližně do 1/5 výšky láhve. (Když jsme pokus poprvé dělali s půl litrovou PETkou, množství větší jak 1 dcl způsobilo vyprsknutí jejího obsahu po okolí.)
  2. Nasaďte balónek na ústí trychtýře a naplňte ho ze 4/5 sodou. (Budete potřebovat konec balónku prázdný, aby šel balónek bez problému nasadit na hrdlo láhve.)
  3. Navlečte balónek na hrdlo láhve a zafixujte pevně gumičkou.
  4. Překlopte sodu z balónku do octu v láhvi. (Balónek můžete jistit rukama, obličej však držte v bezpečné vzdálenosti natažené paže od láhve a rozhodně ne nad ústím hrdla.)
  5. Pozorujte reakci sody a octu: Obsah láhve začne bublat a v láhvi bude vznikat oxid uhličitý. Tlak plynu nafoukne balónek.

Hezkou zábavu! 🙂

Experimentem k poznání, poznáním k pokroku.” Jaroslav Heyrovský

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments