-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Nová logopedka prokoukne tě hnedka

Znáte to pořekadlo o novém koštěti, co dobře mete? I nová paní logopedka dokáže díky své odlišné zkušenosti odhalit něco, co té předchozí uniklo. Snad proto, že ta toho malého človíčka poznala v jeho (téměř) nejhorším období, viděla, jak udělal za ty roky velký pokrok a jako nejnaléhavější se jí v poslední době jevila nesprávná výslovnost hlásky “L”. Kdo ví?

Nová paní logopedka

Dostali jsme na ni doporučení od manželova spolupracovníka, jeho mladšímu dítku nedávno také diagnostikovali vývojovou dysfázii. Objednací doba kratší čtvrt roku, dojezdová vzdálenost do půl hodiny. A tak jsme si udělali celorodinný výlet.

Vstupní “diagnostický” pohovor byl pro dcerky především testem trpělivosti, protože paní logopedka mluvila především s námi, rodiči. Během něj nejen ona zjistila podrobnosti o obou holčičkách, ale také my jsme se dozvěděli informace, které nám předtím žádná z profesionálek (pediatra, speciální pedagožka, psycholožka ani logopedka), které doposud dcerky měly v péči, neřekly (rozvedu níže).

Konečně přišla řada na dcerky. Dostaly za úkol jednoduchá cvičení na jemnou i hrubou motoriku. Vyzkoušely si poskládat pohádku zachycenou na obrázcích ve správném pořadí. A když už je paní jednou logopedka, otestovala také správnou výslovnost.

Co nám před lety nikdo neřekl

Že je se starší dcerkou něco jinak, jsem poznala před více jak pěti lety jen já. Pro všechny ostatní byla jednoduše “roztomilá”. Nikomu nepřišlo divné, že nenaváže oční kontakt, vyvíjí si svou vlastní řeč, trvá na rituálech, dostává panické záchvaty, neukazuje, nekomunikuje, s dětmi si nehraje, s věcmi manipuluje… 

Trvalo dlouho a stálo mne mnoho sil a vlastního hledání, než konečně klinická psycholožka vyslovila diagnózu kombinovaná vývojová dysfázie. Co jsem tehdy nevěděla a nikdo nám neřekl, bylo, že pouze její zhodnocení nestačí. Proto buch tu nyní pro všechny, kteří – tak jako my před lety – stojí na začátku, shrnula to, co my víme teď. 

Při podezření na vývojovou dysfázii je nutné absolvovat vyšetření u:

  • klinického psychologa
  • logopeda
  • foniatra
  • neurologa


Teprve výsledky všech čtyř vyšetření dávají dohromady celý obraz. 

Aktuální pokroky a výzvy

Starší dcerka vývojovou dysfázii kompenzuje výborně. Ovšem také chytře leccos maskuje nejen před cizími, ale dokonce i před námi. Díky nezvykle výborné auditorní paměti je schopná se naučit zpaměti kvantum informací a v klasickém školství by byla premiantkou. Hlubší porozumění souvislostem ovšem pokulhává. Dcerčin technický přístup k tvořivým činnostem nazvala logopedka dyspraxií. A testem hrubé motoriky odhalila nerovnoměrnou (spolu)práci mozkových hemisfér.

U mladší dcerky se zeptala, zda plánuje kariéru s mikrofonem, protože “má nestandardně znějící “L”, což však rozpozná jen ona, netopýr a mikrofon”. I ona kompenzuje pravou hemisférou tu levou. A navíc má zkříženou lateralitu.

Inu, stále je na čem pracovat, v čem se zlepšovat. A vy se máte na co těšit, protože z naší domácí práce budete moci těžit. Co? V nejbližší době se zaměříme na cviky rozvíjející spolupráci mezi pravou a levou mozkovou hemisférou – a o všechna nalezená a vyzkoušená cvičení se zde na blogu s vámi podělíme. Už brzy!

„Má-li tvoje dítě problémy s výslovností “ř”, nic si z toho nedělej, všechna neslušná slova bude vyslovovat jasně.“ Murphyho zákon

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments