“Lucinka stála, dívala se na ni, uvažovala, proč asi uprostřed lesa stojí pouliční lampa, a rozmýšlela se, co dál. Vtom uslyšela dusot nějakých nohou, které se k ní blížily. Chvilku nato se mezi stromy objevila velice zvláštní postava a vstoupila do kruhu světla kolem lampy.
Ten někdo nebyl o mnoho vyšší než Lucinka a nad hlavou držel deštník, celý bílý od sněhu. Od pasu nahoru to byl člověk, ale nohy vypadaly jako kozí (srst na nich byla černá a lesklá) a místo chodidel měl kozí kopýtka. Měl také ocas, ale toho si Lucinka nejdřív nevšimla, protože ten byl pečlivě přehozený přes ruku s deštníkem, aby se nerousal ve sněhu. Kolem krku měl ten někdo červenou vlněnou šálu a načervenalá byla i jeho kůže. Obličejík měl zvláštní, ale milý, krátkou špičatou bradku a kudrnaté vlasy, ze kterých vyrůstaly dva růžky, na každé straně čela jeden. V jedné ruce, jak jsem už říkal, držel deštník a v té druhé nesl několik balíčků ve hnědém papíře. Ty balíčky a ten sníh – zkrátka vypadalo to, jako by nakupoval na Vánoce. Byl to faun. A když uviděl Lucinku, trhl sebou překvapením tak silně, že všechny balíčky upustil.
“Propáníčka!” vykřikl faun.
(C. S. Lewis: Lev, čarodějnice a skříň)

Clive Staples Lewis
Svůj první paralelní svět začal Clive Staples Lewis vymýšlet již ve svých 9 letech. Ve snaze ohromit svého staršího bratra Warnieho spojil ve své představivosti středověké rytířské příběhy, povídky o mluvících zvířatech a jeho zálibu ve vláčcích do imaginárního světa Boxenu.
O 43 let později vychází jeho první fantasy knížka pro děti “Lev, čarodějnice a skříň”. Přetavil v ní své dětské fantazie do velkolepého příběhu, ve kterém se prolne svět lidí a mluvících zvířat i mýtických postav ze starověkých severských bájí.
Lev, čarodějnice a skříň
Setkáním Lucinky s faunem Tumnem začalo pro čtveřici sourozenců dobrodružství, o kterém se jim v Anglii uprostřed druhé světové války ani nezdálo. Nevinná hra na schovávanou ve velkém starém domě se pro ně změnila v dobrodružství v jiném světě. Zadní stěnou šatní skříně vstoupili přímo doprostřed války dobra a zla. Museli dokázat překonat sami sebe i naučit se síle upřímnosti, sourozenecké lásky a odpuštění. Ve velké bitvě s Aslanem po boku porazili nepřátelskou armádu Bílé čarodějnice a stali se králi a královnami na Caer Paravelu. A to vše v mžiku oka, protože když se po letech v Narnii vrátili zpátky do Anglie, byl tentýž okamžik, ve kterém z ní odešli, a oni byli opět dětmi, ale o poznání moudřejšími a zkušenějšími.
Slovy malé čtenářky

„Nedokážu si představit, že by si člověk opravdu užíval knihu a četl ji jen jednou.“ Clive Staples Lewis