-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Plný kurník

Začaly vaše děti počítat na prstech a baví je to? Paráda! Přišel čas na novou deskovou hru pro sychravá odpoledne a dlouhé večery. Je zábavná, svižná a má jednoduchá pravidla, která zvládnou i malé děti počítající do šesti.

Plný kurník deskovka domácí vzdělávání cz

Kdo patří do kurníku?

No přeci slepice, kuřátka a kohout. Ve vašem herním kurníku vám budou postupně přibývat kuřátka a slepice. Anebo také ubývat – to když vám na ně přijde liška. Pokud se však projevíte nejen jako dobrý chovatel, ale též předvídavý obchodník, ochrání vaše kuřátka a slepice udatný kohout.

Pravidla hry

Hážete kostkami a počítáte do šesti. Ano, tak jednoduché to je.

Na začátku hry dostane každý hráč prázdný kurník – kartičku s devíti prázdnými hnízdy, portrétem kohouta na čestném místě a sem tam nějakou pavučinou. Cílem hry je mít kurník plný slepiček. Velkých slepiček, nejen kuřat.

Hráči dokola háží dvěma klasickými kostkami. Podle počtu puntíků získávají buď vejce (1 – 3 body), kuře (4 nebo 5 bodů) nebo slepici (6 bodů). 

Může však nastat situace, kdy hráč naopak o vše přijde. A to tehdy, kdy hodí na obou kostkách stejnou hodnotu. Při hodu dvou jedniček musí odevzdat jedno vejce jinému hráči. Při hodu dvou dvojek odevzdává kuře, s dvěma trojkami slepici. S čtyřkami se začíná přiostřovat a hráč odevzdává všechna vejce zpátky na společnou hromádku. Při dvou pětkách hází ještě jedenkrát jednou kostkou: 1 – 3 puntíky znamenají karanténu a jedno kolo nehrát; při 4 a 5 hráč přichází o všechna kuřata a se 6 všechny slepice. Pokud hodíte dvě šestky a nemáte kohouta, házíte stejně jako u pětek ještě jednou a liška vám sebere tolik slepic (v případě nedostatku kuřat či vajec v tomto pořadí), kolik bodů vám na kostce padlo.

kouzlo taktiky

Může se zdát, že jste naprosto odsouzeni na milost a nemilost paní Náhodě. Hodíte v devíti kolech jednotlivě šestku? Možná ano – šance je však mizivá. Ke slepicím se však můžete dostat i jiným způsobem: nákupem.

V průběhu hry můžete směňovat: 3 vejce za 1 kuře, 3 kuřata za 1 slepici, 3 slepice za 1 kohouta.

Hrajete “na jistotu”, nebo “vabank”? Pravděpodobnost, že vám padnou zároveň dvě šestky, je 1:36. Pro někoho představuje nesnesitelné riziko, že přijde liška a připraví ho o slepice z kurníku, a tak směřuje od prvního hodu k získání kohouta, co nejdřív je to možné. Jiný se naopak zaměří na plnění kurníku slepicemi a možnost liščího ataku si vůbec nepřipouští. Třetí se rozhodne pro získání kohouta poté, co mu liška vyžrala kurník do základů. A čtvrtým hráčem ani vyplenění jeho chovu nepohne a šanci, že by se mu to stalo podruhé, prohlásí za limitně se blížící nule.

Pro koho je Plný kurník určený?

Pro děti a milovníky nenáročných deskových her kombinujících náhodu s lehkou taktikou. Na krabičce píší pro 2 – 4 hráče ve věku 6 – 99 let. Z naší herní zkušenosti soudím, že je vhodné, aby ve skupině hráčů byl někdo, kdo umí číst (nebo pravidla zpaměti) a počítat do šesti. A můžete hrát.

Hru Plný kurník jsem objevila díky sestřence a zakoupila i pro své děti v nebližší prodejně Pepco. Tato hra (a tím i tento blogový příspěvek) byla zasponzorována pouze z našeho rodinného rozpočtu.

„Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?“ Místo toho se vás zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.“ Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments