Jak dlouho trvá průměrnému dítěti, než se naučí chodit? Hodinu? Den? Týden? Měsíc? Rok?
Kolik pokusů a pádů dítě překoná, než si řekne “dost!”? Kolikrát se malé dítě pokusí zvednout na svých nejistých nožičkách a udělat krok? Jednou? Dvakrát? Zeptá se snad pak tatínka “Kolikrát to mám ještě zkusit? Snad až sedmkrát?” a tatínek mu odpoví “Až sedmdesátkrát sedmkrát!”? Vede si statistiku a po překročení předem určeného limitu své pokusy vzdá?
Ne! Dítě vedené touhou je přesvědčeno, že se chodit jednoho dne naučí, nehledě na počet pádů a neúspěchů. Znova a znova vstává a rozpohybovává své nožky, dokud se nenaučí chodit, dokud nedosáhne svého cíle. Je to magická formule, kterou každé dítě, které ještě není odrazeno neúspěchy dospělých a systémem vzdělávání, používá naprosto intuitivně. A po ovládnutí umění chůze v chůzi neustává, naopak ji dále rozvíjí a zdokonaluje.
Jako dospělí jsme se naučili některé věci vzdávat předčasně. Přitom právě vytrvalost a neustálé opakování a cizelování dovedností jsou jedněmi z nejdůležitějších faktorů pro úspěch v nejrůznějších oblastech.
Pokud vaše dítě musí ještě navíc překonávat výzvu jménem dysfázie, platí heslo “Zkouším to, dokud neuspěji!” tím spíše.
Při nácviku čtení jsme vyzkoušeli řadu různých metod: od genetické metody, přes metody vizuální, až jsme nakonec zjistili, že nejlepší výsledky nese klasická metoda učení po slabikách s cíleným velkým počtem opakování. A tehdy přišla ke slovu výpočetní technika a program ANKI, který je k dispozici pro několik různých platforem – MS Windows, Linux, MAC, iPhone nebo Android.
ANKI a nácvik čtení
Program ANKI slouží k systematickému procvičování pomocí paměťových karet, tzv. “flash cards”. Lze jej použít např. k učení slovíček cizího jazyka, kdy z jedné strany je napsáno slovo v češtině (resp. mateřském jazyce) a z druhé v cizím jazyce. Zařadit jdou i obrázky či zvuky. Kartičky k procvičování si můžete velice jednoduše vytvořit, nebo použít již existující. Také lze zaměnit rubovou a lícovou stranu kartiček a např. namísto čtení (tj. na kartičce je napsána slabika, kterou žáček přečte, a správnost přečteného si potvrdí poslechem) je využít k nácviku diktátu (uslyší audio nahrávku slabiky a napíše ji do připraveného řádku). Během procvičování může studující ohodnotit, jak pro něj byla daná zodpovězená karta obtížná. Podle odpovědi pak program podle algoritmu sám kartu zařazuje s odpovídající četností do procvičovaného balíku.
Zde si můžete stáhnout k volné osobní potřebě naše první zkušební kartičky:
slabiky otevřené XO text – zvuk [czech, čeština]: ankiweb.net/shared/info/1242577367
slabiky zavřené XOX text – zvuk [czech, čeština]: https://ankiweb.net/shared/info/1051461169
Přejeme mnoho zdaru při nácviku čtení a psaní a nespočet krásných chvil strávených s knihou!
„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ Oscar Wilde
[…] čase číst na hodně vysoké úrovni, je tento článek určen právě Vám. V předešlém článku jsem popsal, jak se nám podařilo zvládnout techniku čtení po slabikách a také, jak jsme […]
[…] děti doma i na cestách. Volíme si nejen učebnice a sešity, ale též místo, čas, obsah i formu učení. A dvakrát do roka proběhne přezkoušení z předepsaného učiva ve škole, do které […]