-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Učebnice pro druhačku: prvouka se Zetíkem

A zbývá nám k prolistování poslední z učebnic, které jsem na podzim tohoto školního roku zakoupila pro naši (stále ještě) druhačku, tak vzhůru do toho! Prvouka se Zetíkem se tu pro vás právě otevírá.

Člověk a jeho svět

Učebnice prvouky nakladatelství DIDAKTIS svým názvem “Člověk a jeho svět” odkazuje na celou vzdělávací oblast RVP ZV. Trefnějším a zároveň přitažlivějším titulkem by mohlo být “Letem světem se Zetíkem“. Celou pracovní učebnicí prochází holčička Ema, která svému mimozemskému kamarádovi Zetíkovi ukazuje náš svět.

Kolektiv autorek ve složení Petra Adámková, Martina Horáčková, Martina Palková, Lucie Prokešová, Kateřina Vance zpracoval formou jednostránkových komixů témata přírody v průběhu roku, rodiny a domova, lidské rozmanitosti ve vzhledu i v povolání. Také spolu Ema se Zetíkem navštíví Prahu, hrad Karlštejn či zámek Lednice.

Učebnice pod lupou

64 stran této pracovní učebnice nabízí 59 minitémat, jedno na každou vyučovací třičtvrtěhodinu prvouky. To se zdá být praktické. Stejně jako tenký sešitový formát velikosti A4.

Ale… pro koho je “prvouka se Zetíkem” určená?

Pro nás patrně bohužel nikoliv. Ač si dcerka právě tuto řadu učebnic minulý rok vybrala, letos si sotva prohlédla pár prvních stránek a dál o ni zájem nejevila. Z mého pohledu jsou minitémata až příliš mini, nenavazují na sebe, nejdou do hloubky ani uceleně do šířky. Připomíná mi to nahodilé vyzobávání malých kuliček rybízu z velkého rybízového koláče.

O tom, že se tato pracovní učebnice prvouky bude líbit školním dětem i jejich učitelkám, příliš nepochybuji. Děti zaujme komixové zpracování Emy a jejího kamaráda Zetíka, kteří spolu objevují náš svět. Paní učitelkám zas bude vyhovovat členění a jednoduchost práce s učebnicí.

Prvouka se Zetíkem - nebo s rodinou a kamarády?

Naše domškolačky poznávají svět okolo sebe na vlastní kůži. Do lesa i na louku spolu chodíme v každém ročním období. S neučebnicovou babičkou si půjdou v létě pohladit slepičky, nasypat jim zobání i posbírat vajíčka. Prahu i Brno jsme prochodili, hrady a zámky navštívíme, jen co je otevřou. Díky kamarádovi jsme se dostali i do ohrady divokých koní a mohli jsme si je prohlédnout za odborného výkladu hezky zblízka. Dědeček je u sebe v dílně učí pracovat se dřevem, strejda popovídá o chovu včel i vytváření zubních náhrad. A mohla bych pokračovat dál a dál.

Knížka plná nápadů, co a jak poznat na vlastní oči a zažít na vlastní kůži, by se nám určitě hodila. Zatím na trhu žádná taková není. (Pokud o nějaké víte, rozhodně se s námi podělte o své tipy  v komentářích!  ) Možná ji zakrátko sami vytvoříme. Kdoví? Zatím máme k ruce tématické plány naší kmenové školy – a celý svět jako na dlani před námi.

„Svět je jako kniha, a ti, kdo necestují, čtou pouze její první stránku.” sv. Augustin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments