-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Učebnice hudební výchovy pro druhačku

Protože sliby se maj plnit nejen o Vánocích, dodržím i já svůj slib o představení našeho výběru učebnic pro druhačku a nechám vás dnes prolistovat učebnici hudební výchovy.

Hudební výchova pro 2. ročník

Jitka Bařinková a Jitka Málková, autorky učebnice Hudební výchovy 2 z Duhové řady nakladatelství Nová škola, sympaticky rozčlenily učebnici do 10 kapitol podle měsíců ve školním roce a jedné úvodní pro vyučující(ho). Můžete ji tedy (v září, ale vlastně i kdykoliv jindy) vzít a instantně použít.

Úvodní kapitola je věnována základům hlasové hygieny, dechovým a hlasovým cvičením.

Měsíčními kapitolami provádí děti kocour Mour. Společně se dozví základy z hudební teorie (co jsou to noty, notová osnova, takt, melodie, rytmus, dynamika), dějin hudby i o hudebních nástrojích (jejich názvy a rozdělení do rodin). Pro každý měsíc jsou vhodně vybrány písničky k nácviku a skladby k poslechu.

Učebnice hudební výchovy a její využití v domácím vzdělávání

Dcerky jsou hudbou obklopeny dennodenně. Každý den posloucháme písničky prokládané klasickou hudbou. Zpíváme. Usedáme spolu ke klavíru, foukáme do fléten a zkoušíme hrát na kdekterý hudební nástroj. A opravdu v tomto pořadí: nejprve poslech, pak zpěv, nakonec hra.

Především se snažím, aby si dcerky vybudovaly vztah k hudbě. A k veškerému umění. Aby rády poslouchaly i provozovaly hudbu. Aby kreslily i dokázaly ocenit obraz či výtvarný artefakt.  Aby si vymýšlely a ostatním hrály divadlo a tančily i si z pozice diváka vychutnaly divadelní představení na prknech, která znamenají svět.

Tato učebnice hudební výchovy pro 2. třídu ZŠ z našich dcerek hudebnice neudělá. Ale to ostatně nedokáže žádná učebnice na světě. Může být však příjemným strukturovaným průvodcem nám, rodičům dětí s individuálním studijním plánem zvaným domácí vzdělávání.

„Hudba je univerzální řečí lidstva.“ Henry Wadsworth Longfellow

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments