-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Učebnice pro třeťačku

Až se září zeptá, co jsem dělala v létě, budu mu moci pod nos strčit hromádku učebnic. Tak, jako v předchozích letech, je docela dost možné, že některé téměř nepoužijeme, zatímco jiné prostudujeme stránku po stránce. A také pravděpodobně ještě nějaké materiály (ne nutně pouze učebnicového charakteru) cestou školním rokem přibydou.

Prolistujte si se mnou naše učebnice pro třeťačku. Snázeji tak poznáte, zda jsou vhodné i pro vás a vaše děti.

Český jazyk

Oproti 1. třídě, kdy hlavním cílem hodin českého jazyka bylo naučit se číst a psát, ve 3. třídě čeká na školáčky hluboký ponor do záludností češtiny: vyjmenovaná slova. Vedle toho, snad jakoby mimochodem, se mají zlepšit v pochopení čteného textu a samostatném písemném projevu.

Průvodci nám letos budou učebnice a hybridní pracovní sešity českého jazyka Nakladatelství Fraus s podporou písanek a pracovního sešitu k slovním druhům od Nakladatelství Nová škola.

Matematika

V matematice zůstáváme věrni metodice prof. Hejného. Dcerky si ji zamilovaly už obě a jeho (pracovní) učebnice jsou právě z těch, které s dítětem proberete a popíšete komplet. V 3. třídě ubyla jedna pracovní učebnice a přibyla učebnice klasická.

Stejně jako v předchozích letech bude zapotřebí před přezkoušením promrskat s dcerkou i klasickou matematiku. Materiály, které za tímto účelem vytvoříme, naleznete v budoucnu zde na stránkách.

Angličtina

S angličtinou začínáme a nezačínáme zároveň. Díky cestování, rodilým mluvčím v našem okolí i videím na YouTube se dcerky s angličtinou pochopitelně již setkaly. Nadto jsme objevili a využíváme šikovný online program Right Brain Education učící (nejen) děti angličtinu pomocí obrázků a poslechu.

Nyní k výše uvedenému tedy přidáme učebnice. Že se z nich dcerka naučí plynule mluvit hovorovou angličtinou, příliš neočekávám. Beru je jako vodítko, co od ní může být vyžadováno při přezkoušení. Proto jsem vedle zajímavě zpracované učebnice Listen and play with magicians koupila také školou doporučené učebnice od SPN. 

Výtvarná výchova

Obě dcerky milují kreslení a tvoření všeho druhu. Nemine den, kdy by si alespoň něco nenačmáraly propiskou na papír nejblíže po ruce. Abychom spolu mohly více objevovat svět umění, sáhla jsem po knize Van Goghova hvězdná noc od Michaela Birda. A tuším, že nebudu litovat. Obsahuje 68 čtivých medailonků, příběhů ze života různých umělců. Pokud vsadíme na efektivnost, tempem 2 příběhy za týden tuto knihu prostudujeme za jeden školní rok. Sama jsem zvědavá, jak dcerky chytne a kam nás nasměruje. Protože se nechci spokojit s pouhým pročtením knihy. Chci se s dcerkami do každého jednoho příběhu ponořit, inspirovat se s nimi stylem každého z umělců a tvořit v něm. Dokud nenajdeme všechny tři, každá sama pro sebe, svůj vlastní jedinečný výtvarný styl. Dá se to stihnout za rok? Možná. Je nutné to stihnout za rok. Ne!

A dál? To jsou všechny učebnice pro třeťačku?

Ano, slyším vaše otázky: “To je vše? Co ostatní předměty? Prvouka? Hudební výchova?” Má odpověď zní: “I na ty dojde. Snad.” Což o to, hudbou se obklopujeme neustále. A pro učebnici, která mi bude nápovědou ohledně repertoáru písniček (eh, jsou Tři kříže vhodné pro prvostupňové děti?), stačí navštívit knihkupectví. Ale prvouka? Kde najdu učebnici prvouky, která by nás provedla tématy uceleně? Všechny, které jsem doposud držela v ruce, vyzobávaly z MŠMT očekávaných výstupů hned to, hned zas ono, bez jakékoliv návaznosti či hloubky. Víte o nějaké knize, která je jiná? Neváhejte a podělte se se mnou i s ostatními o své tipy ☟ v komentářích  pod článkem. Děkuji! 🙂

„Nové učebnice vznikají převážně ze starých učebnic, které vznikly z ještě starších učebnic.“ Erich Kästner

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments