-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Prostřete si s Connoisseur Kids

Dovolte, abych vás seznámila: Jennifer L. Scott, blogerka, domácí kantorka svých čtyř dětí, autorka bestsellerů na téma elegance a etiketa. V češtině již vyšla její trilogie Madame Chic, kniha Connoisseur Kids,  kterou s vámi chci dnes prolistovat, na překlad do češtiny ještě čeká.

Listování knihou

Jennifer L. Scott napsala knihu Connoisseur Kids pro rodiče a děti dohromady. Jejím přáním je, aby si čtení knihy, osvojování nových znalostí, luštění kvízů, hraní her i vaření podle jejích receptů užívala celá rodina dohromady.

Kniha je rozdělena do šesti hlavních kapitol:

 1. Komunikace
 2. Způsoby u stolu
 3. Pořádkumilovnost
 4. Péče o ostatní
 5. Hygiena a péče o svůj vzhled
 6. Zdraví

Každá z nich zahrnuje více podtémat, kterým je věnované vždy kratší povídání, náměty na vyzkoušení dobré i nesprávné praxe, tipy, tématické hry, popř. také jednoduché recepty. Doplňující ilustrace příjemně celou knihu doplňují a oživují.

Prostřete si

Vybrala jsem pro dnešní den druhou kapitolu – “Způsoby u stolu”. Jennifer L. Scott se v ní zaměřuje přípravu ke stolování, pravidla etikety u stolu, konverzaci u jídla a zapojení všech členů rodiny do činností s jídlem, stolováním a péčí o kuchyň spojených. Povzbuzuje děti, aby se podle svých sil zapojovaly do všeho a aktivně se ptaly, zda mohou s něčím pomoci – např. s prostřením stolu, sklizením talířů po jídle do myčky či zametením podlahy po jídle.

Naše dnešní večeře byla prostá, ale zkusili jsme si ji vychutnat tak, jako by se servíroval nejméně kaviár. Vyměnila jsem  starý plastový ubrus za látkový a již samotná proměna vzhledu jídelního stolu byla osvěžující. K talířům dcerky přidaly doprava pod příbory papírové ubrousky s jarním motivem a doleva nahoru sklenice s vodou. Doprostřed stolu jsem postavila karafu s vodou (ve skutečnosti hezky tvarovanou sklenici od snězené rajčatové passaty), květináč s aloe (řezané květiny nyní doma nemáme) a skleničku se záhadnými miniobálkami.

prostřete si s connoisseur kids domácí vzdělávání cz

Otázky pro rozproudění rozhovoru

Maličké obálky byly ve skutečnosti poskládané osminky listu papíru A4. Každá z nich obsahovala otázku. Ty nám měly posloužit k oživení a rozproudění konverzace u stolu. Byly to tyto:

 • Kterou část dne máš nejraději?
 • Kdybys mohl(a) být ptákem, který by to byl?
 • Na co se teď těšíš nejvíc?
 • Kdybys mohl(a) mít nějakou superschopnost, která by to byla a co bys s ní udělal(a)?
 • Steak nebo dort?
 • Kdybys mohl(a) být pohádkovou postavou, která by to byla?
 • Co ti dnes udělalo radost?
 • Co tě zaručeně rozesměje?

Otázky jsme vytahovali na střídačku malými dřevěnými obracecími kleštěmi a bylo u toho veselo. Namísto obehraných vět typu “ještě si musíte poskládat oblečení” či “próóóč?” znělo: “Já chci být hobitem!” (Právě jsme začali číst před spaním Tolkienova Hobita.) “A já Rípčípem!” (Dcerka druhačka nám čte každý den nahlas z Lewisových Letopisů Narnie.) A spousta smíchu a otázek, proč chce být druhý zrovna vlaštovkou. (Přiznávám – tou jsem chtěla být já. Abych mohla zaletět navštívit svou babičku.)

Jennifer, děkuji za inspiraci! Sklenička se všetečnými otázkami se u nás na stole zabydlí. Ani jsme dnes při večeři všechny obálky nestihli otevřít. Tak otevřeme zítra. A připíši další – pozitivní, úsměvné či k lehkému zamyšlení – ať u našeho rodinného stolu panuje dobrá nálada, zájem o druhé a živá konverzace.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments