-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Vajíčka od voskovek

Vajíčka coby symbol nového života ke slavení Velikonoc v našich končinách tak nějak od (naší) nepaměti patří. Dokud byly dcerky menší, zdobily jsme je společně samolepkami nebo obrázkovými smršťovacími fóliemi. Letos jsem se rozhodla dcerkám ukázat tradiční zdobení voskem, kterému mě učila od mala moje máma. 

Maximální zjednodušení

Tradice (v mé původní rodině) velí včelím voskem ozdobit syrová vejce a nechat je v cibulových slupkách (minimálně přes noc) obarvit. Teprve třetím krokem je vaření vajec, při kterém se vosk rozpustí a odkryje bílou kresbu. Na závěr je třeba vejce otřít od zbytků vosku a pro dosáhnutí dokonalého vzhledu vyleštit mastným ubrouskem.

Protože mám ráda nejen své dcerky, ale též sama sebe, nebudu ani jednu z nás stresovat strachem z upuštění syrového vejce na podlahu nebo popraskání výsledků naší práce při závěrečném vaření a leštění. Celý proces jsem dokázala maximálně zjednodušit, aby si ho mohl vyzkoušet kdokoliv, bez nároků na bělost vajíček, dostupnost včelího vosku či šikovnost při manipulaci s vejci. 

Zkuste si letos obarvit velikonoční vajíčka s námi!

Vajíčka barvená voskovkami

Budete potřebovat:

 • vajíčka (slepičí, ne čokoládová)
 • polámané zbytky voskovek
 • špendlík se skleněnou hlavičkou
 • tužku
 • aromalampičku
 • čajovou svíčku
 • sirky (či jiný zdroj plamene)
vajíčka barvená voskovkami domácí vzdělávání cz

Postup:

 1. Uvařte vajíčka natvrdo: Dejte omytá vejce do hrnce v jedné vrstvě, zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vřít, hrnec odstavte z plotýnky/plamene a nastavte přesýpací hodiny na 10 minut. Po přesypání písku (ehm, zazvonění minutky/stopek/budíku) vejce opatrně slijte, zalijte studenou vodou a nechte vychladnout. Osušte.
 2. Vyberte zlomky voskovek jedné barvy a dejte rozpouštět do kalíšku aromalampičky.
 3. Špendlík zapíchněte do konce tužky, pastelky nebo malé vařečky (musí se vám dobře držet).
 4. Hlavičku špendlíku namáčejte do rozpuštěné voskovky a vytvářejte jí na skořápce vajíčka vzory složené z teček a čárek. Inspirací pro ně vám mohou být naše fotografie, obrázky vyhledané strýčkem Googlem a v neposlední řadě vaše fantazie. TIP pro stabilizaci: Je dobré mít při kreslení podepřený (alespoň) loket kreslící ruky a při nanášení stopy se o vajíčko zapřít malíčkem.

Hezkou a pohodovou zábavu!

„Ať se zdá život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžete dělat a uspět v tom.“ Stephen Hawking

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeňka
Zdeňka
1 rok před

Ta aromalampička je super nápad!