-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Učebnice českého jazyka pro druhačku

Jazyku se nejlépe a nejsnáze naučíme jeho používáním. To platí jak pro náš rodný jazyk, tak pro jazyky cizí. O tom jsem přesvědčena a každý nový den, kdy se s dcerkami noříme do živých knih, čteme je i nasloucháme jim, opisujeme si úryvky a citáty nebo píšeme dopisy, mne v tom zas a znova utvrzuje.

Protože jsem však na podzim zakoupila učebnice i pro český jazyk a literaturu a slíbila jsem vám do nich dát nahlédnout, otvírám dnes učebnici češtiny a čítanku pro 2. ročník ZŠ.

Učebnice českého jazyka pro 2. třídu

Autorkou učebnice od nakladatelství Alter, kterou jsem v knihkupectví vybrala, je Zuzana Nováková. Celá učebnice je přehledně členěná a zahrnuje všechna témata, která máme od kmenové školy předepsána ke zvládnutí. Je tedy snadné v knize konkrétní jazykovou problematiku dohledat a pojmenovat si gramatické jevy tak, jak bude později při přezkoušení očekáváno. Text doplňují milé obrázky ilustrátorky Vlasty Švejdové. V podkapitolách nazvaných “Komunikační a slohová výchova” se do češtiny prolínají témata z etikety a prvouky.

Čítanka pro 2. třídu

Čítanka stejné autorky a stejného nakladatelství je pestrá co do výběru textů i obrázků. Autorské texty Zuzany Novákové střídají známé básničky a úryvky z dětských knížek.

Český jazyk domškoláka

Obě výše prolistované knihy jsem kupovala na podzim osobně v knihkupectví a s jejich výběrem jsem spokojená. Poskytují mně vodítko pro přípravu dcerky k přezkoušení a rámcový přehled dětské literatury obecně odpovídající úrovni sedmiletého čtenáře. Při našem každodenním domácím studiu však zůstávají povetšinou zavřené ve studijní knihovničce. 

Každý den naopak otevíráme živé knihy, z kterých dcerka ráda čte. Momentálně má rozečteného Prince Kaspiana – 5. díl sedmidílné série Letopisy Narnie z pera C. S. Lewise. Letopisy Narnie čte samostatně nahlas a moc ráda ji při tom poslouchám. Na střídačku (po větě) již přečetla s tatínkem Pipi Dlouhou Punčochu i Ronju, dceru loupežníka a pokračuje s Dětmi z Bullerbynu. Dcera milovnice knih maminku nezapře. 😉

Vedle toho píše nejen do písanky. Každý den ráno si otevře Evangelium pro každý den a opíše si do deníčku jeden verš (větu). Také často píše různé vzkazy a dopisy, zvlášť nyní, kdy se dočasně nemůžeme navštěvovat s babičkami a dědečky.

Dcerka má kombinovanou vývojovou dysfázii a její pravopis je krásný a čitelný. Nic nemá zadarmo, vše má vydřené spoustou opakování. Ano, dělá chyby. Jednou z chyb pro děti s dysfázií typických je např. špatné (ne)dělení slov. Včera mne pobavilo dcerčino rozdělení slova “hrozně” na tři kratší “hro” “z” “ně”. 😀 Ale těch chyb je den ode dne méně! A jsem přesvědčena, že za to vděčí(me) každodennímu čtení živých knih a psaní reálných textů.

Nechte své děti, ať vám čtou a babičce či kamarádovi napíší dopis. Chvalte, povzbuzujte a chyby neopravujte. Odměnou vám budou příjemné společné chvíle, sebevědomý malý čtenář milující knihy a přirozeně nasávající gramatická pravidla tak, jak se v praxi používají.

“Knihou hodnou přečtení není ta, která myslí za vás, ale ta kniha, která vás přemýšlet donutí.” Harper Lee

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments