-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Vyjmenovaná slova po B

„Při zkoušení u tabule jsem dostala pětku, ale do diktátu jsem napsala i/y vždycky správně. Protože jsem vyjmenovaná slova měla načtená,“ svěřila se mi kamarádka. „Já jsem je asi vyjmenovat dokázala,“ nořím se do vzpomínek i já. „Ale stejně, když váhám, nezačnu si je vyjmenovávat, ale napíšu si obě varianty a jedna mi prostě vypadá divně. Taky hodně čtu už od mala, tak vím, jak mají daná slova vypadat.“

Slova vyjmenovaná, nebo-li vyňatá

„Odkud se vzala vyjmenovaná slova?“ vrtalo mi hlavou, když jsem listovala učebnicí českého jazyka pro 3. třídu. Vyčerpávající odpověď jsem nalezla na stránkách Akademie věd České republiky:

Vyjmenovaná slova jsou domácí slova (výjimečně i zdomácnělá: lyže), v jejichž kořenech (výjimečně i v příponě: brzy, slepýš, kopyto) se píše po tzv. pravopisně obojetných souhláskách y/ý. Toto y/ý píšeme rovněž ve slovech odvozených. Osobní a zeměpisná jména se pravopisným pravidlům nemusejí vždy podřizovat, proto se v souladu s tradicí lze setkat se jmény Mlynář i Mlinář, Syrovátka i Sirovátka apod.

Obojetnost souhlásek souvisí s historickým vývojem češtiny, přesněji s výslovností. Výslovnost samohlásky označené písmeny i a y je v dnešní češtině naprosto stejná (rozdíly najdeme jen v některých nářečích), ale ve staré češtině byl rozdíl mezi nimi jasně slyšitelný, nebylo proto třeba pořizovat soupis slov s y. Rozdíly ve výslovnosti i –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ y mizí již v době husitské, ale v písmu je i –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ y zachováno dodnes. Jinak než prostým zapamatováním výčtu slov už dnes na rozdíl od starých Čechů nepoznáme, že se v nich píše y.

Vyjmenovaná slova jsou tradičně součástí Pravidel českého pravopisu (z roku 1902, 1913, 1941, 1957, 1993). V prvních Pravidlech (Pravidla hledící k českému pravopisu a tvarosloví), která vyšla v roce 1902 a pod nimiž je podepsán Jan Gebauer, je psáno: „Slabiky vnitřní, které tu mají ‑y‑, ‑ý‑, uvozují se v mluvnicích a jsou uvedeny na svých místech zde dále v seznamu abecedním. Píšeme ý, kde se obecně vyslovuje místo něho ej; a píšeme y, kde tvar některý příbuzný má na témž místě v obecné výslovnosti ej. Tedy na př. býti, pýcha, mýliti, výška, sýpka, mlýn … poněvadž se obecně říká bejt, pejcha, mejlit, vejška, sejpka, mlejn … a dále byt, obydlí, pyšný, omyl, vysoký, sypati, mlynář atp., poněvadž ve slovích příbuzných býti, pýcha … se vyslovuje obecně ej.“

(citováno dne 22. 11. 2021 z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český)

Vyjmenovaná slova po B - a jak na ně?

Jsem přesvědčená, že pro většinu lidí (60 % z nás je primárně vizuální) je celoživotně udržitelným přístupem si (nejen) vyjmenovaná slova načíst a vypsat se z nich (zvláště pokud jsme založením kinestetičtí). Pak totiž víme, jak mají vypadat. A nebudeme při jejich psaní muset v hlavě procházet postupně jedno po druhém všechna vyjmenovaná slova, abychom zjistili, zda dané slovo mezi nimi je, či není. Ryze auditorním typům (kterých je méně, ale jsou – např. právě starší dcerka) pomůže jejich naposlouchání.

Při prvním setkání malých školáčků s taji pravidel pro psaní i/y (a také při přezkoušení naší domškolačky v tomto pololetí) však je zavedeno několik říkanek pro naučení zpaměti – měkké, tvrdé a obojetné souhlásky. Mají dětem pomoci ve věku, kdy je pro ně snadnější naučit se něco zpaměti než chápat vše v souvislostech. Ale ani později se bez „nadrcených“ základů neobejdeme – bez nich si nic neodvodíme, ani nespojíme.

Abychom dcerce naučení básničky jménem „Vyjmenovaná slova po B“ usnadnili, procvičujeme je s ní nejen ústně, ale též jsem pro ni vytvořila kartičky s obrázky. Proč s obrázky? Aby opravdu pochopila, co které slovo znamená. Protože po poslední návštěvě logopedky víme, že vývojová dysfázie nás provází na naší nejen domškolácké, ale celkově životní cestě i nadále. A je s námi víc, než by nám bylo milo.

Nakonec jsem k obrázkům a napsaným slovům přidala zvuk a vzniklo tak video, které si nyní mohou – vaše děti stejně jako naše dcerka – pouštět stále dokola, dokud se jim vyjmenovaná slova po b neobtisknou do šedé kůry mozkové.

Jednotlivé kartičky si můžete vytisknou přímo z pfd souboru vyjmenovana_slova_po_B.

Pomohly naše namluvené či vytištěné kartičky s vyjmenovanými slovy vašim dětem? Napište nám to, prosím, do komentářů. Víte o někom, komu by tyto studijní materiály také mohly usnadnit učení i život? Pošlete mu odkaz na náš blog. Děkujeme!

„Pokud se nechcete učit, nikdo vám nemůže pomoci. Pokud jste odhodláni se učit, nikdo vás nemůže zastavit.“ Zig Ziglar

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on google
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
cs_CZCzech