-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Vyjmenovaná slova po B

“Při zkoušení u tabule jsem dostala pětku, ale do diktátu jsem napsala i/y vždycky správně. Protože jsem vyjmenovaná slova měla načtená,” svěřila se mi kamarádka. “Já jsem je asi vyjmenovat dokázala,” nořím se do vzpomínek i já. “Ale stejně, když váhám, nezačnu si je vyjmenovávat, ale napíšu si obě varianty a jedna mi prostě vypadá divně. Taky hodně čtu už od mala, tak vím, jak mají daná slova vypadat.”

Slova vyjmenovaná, nebo-li vyňatá

“Odkud se vzala vyjmenovaná slova?” vrtalo mi hlavou, když jsem listovala učebnicí českého jazyka pro 3. třídu. Vyčerpávající odpověď jsem nalezla na stránkách Akademie věd České republiky:

Vyjmenovaná slova jsou domácí slova (výjimečně i zdomácnělá: lyže), v jejichž kořenech (výjimečně i v příponě: brzy, slepýš, kopyto) se píše po tzv. pravopisně obojetných souhláskách y/ý. Toto y/ý píšeme rovněž ve slovech odvozených. Osobní a zeměpisná jména se pravopisným pravidlům nemusejí vždy podřizovat, proto se v souladu s tradicí lze setkat se jmény Mlynář i Mlinář, Syrovátka i Sirovátka apod.

Obojetnost souhlásek souvisí s historickým vývojem češtiny, přesněji s výslovností. Výslovnost samohlásky označené písmeny i a y je v dnešní češtině naprosto stejná (rozdíly najdeme jen v některých nářečích), ale ve staré češtině byl rozdíl mezi nimi jasně slyšitelný, nebylo proto třeba pořizovat soupis slov s y. Rozdíly ve výslovnosti i –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ y mizí již v době husitské, ale v písmu je i –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ y zachováno dodnes. Jinak než prostým zapamatováním výčtu slov už dnes na rozdíl od starých Čechů nepoznáme, že se v nich píše y.

Vyjmenovaná slova jsou tradičně součástí Pravidel českého pravopisu (z roku 1902, 1913, 1941, 1957, 1993). V prvních Pravidlech (Pravidla hledící k českému pravopisu a tvarosloví), která vyšla v roce 1902 a pod nimiž je podepsán Jan Gebauer, je psáno: „Slabiky vnitřní, které tu mají ‑y‑, ‑ý‑, uvozují se v mluvnicích a jsou uvedeny na svých místech zde dále v seznamu abecedním. Píšeme ý, kde se obecně vyslovuje místo něho ej; a píšeme y, kde tvar některý příbuzný má na témž místě v obecné výslovnosti ej. Tedy na př. býti, pýcha, mýliti, výška, sýpka, mlýn … poněvadž se obecně říká bejt, pejcha, mejlit, vejška, sejpka, mlejn … a dále byt, obydlí, pyšný, omyl, vysoký, sypati, mlynář atp., poněvadž ve slovích příbuzných býti, pýcha … se vyslovuje obecně ej.“

(citováno dne 22. 11. 2021 z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český)

Vyjmenovaná slova po B - a jak na ně?

Jsem přesvědčená, že pro většinu lidí (60 % z nás je primárně vizuální) je celoživotně udržitelným přístupem si (nejen) vyjmenovaná slova načíst a vypsat se z nich (zvláště pokud jsme založením kinestetičtí). Pak totiž víme, jak mají vypadat. A nebudeme při jejich psaní muset v hlavě procházet postupně jedno po druhém všechna vyjmenovaná slova, abychom zjistili, zda dané slovo mezi nimi je, či není. Ryze auditorním typům (kterých je méně, ale jsou – např. právě starší dcerka) pomůže jejich naposlouchání.

Při prvním setkání malých školáčků s taji pravidel pro psaní i/y (a také při přezkoušení naší domškolačky v tomto pololetí) však je zavedeno několik říkanek pro naučení zpaměti – měkké, tvrdé a obojetné souhlásky. Mají dětem pomoci ve věku, kdy je pro ně snadnější naučit se něco zpaměti než chápat vše v souvislostech. Ale ani později se bez “nadrcených” základů neobejdeme – bez nich si nic neodvodíme, ani nespojíme.

Abychom dcerce naučení básničky jménem “Vyjmenovaná slova po B” usnadnili, procvičujeme je s ní nejen ústně, ale též jsem pro ni vytvořila kartičky s obrázky. Proč s obrázky? Aby opravdu pochopila, co které slovo znamená. Protože po poslední návštěvě logopedky víme, že vývojová dysfázie nás provází na naší nejen domškolácké, ale celkově životní cestě i nadále. A je s námi víc, než by nám bylo milo.

Nakonec jsem k obrázkům a napsaným slovům přidala zvuk a vzniklo tak video, které si nyní mohou – vaše děti stejně jako naše dcerka – pouštět stále dokola, dokud se jim vyjmenovaná slova po b neobtisknou do šedé kůry mozkové.

Jednotlivé kartičky si můžete vytisknou přímo z pfd souboru vyjmenovana_slova_po_B.

Pomohly naše namluvené či vytištěné kartičky s vyjmenovanými slovy vašim dětem? Napište nám to, prosím, do komentářů. Víte o někom, komu by tyto studijní materiály také mohly usnadnit učení i život? Pošlete mu odkaz na náš blog. Děkujeme!

„Pokud se nechcete učit, nikdo vám nemůže pomoci. Pokud jste odhodláni se učit, nikdo vás nemůže zastavit.“ Zig Ziglar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments