-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Matematika zábavně aneb Škola hrou

Prodavačky v obchodech doplňují do regálů vánoční zboží a my se snažíme naplnit online portfolia našich dcerek požadovanými videi a fotografiemi. Jsou to nyní mírně řečeno bláznivé dny, kdy se snažíme pokračovat v domškole podle našich představ a zároveň vytvořit výstupy k přezkoušení. Ne nadarmo říkali indiání listopadu “bláznivý měsíc”. 😉 

Aby na videu běželo vše jak na drátkách, je třeba naučené procvičovat, procvičovat a procvičovat. Ale jak se u toho neunudit k smrti? Vzít za slovo Jana Ámose Komenského a jeho “škola hrou” přenést do 21. století? Matematika hrou – to jako vážně? Namísto nekonečných sloupečků příkladů a nekončícího drilu, který známe z našeho dětství, si mají dcerky hrát? Jak na to? Máme si materiály sami vytvořit? Vygooglit?

Twinkl

Mistrem v hledání stále nových studijních pomůcek a inovací je u nás manžel. Neustále přemýšlí, jestli by to a ono nešlo udělat efektivněji a snáze. A musím uznat, že mu to jde. Naposledy takto objevil Twinkl.

Twinkl je celosvětovým online zdrojem výukových materiálů pro učitele i rodiče. Najdete zde v některých jazycích dokonce kompletní vzdělávací kurikula. Nejvíce materiálů je pochopitelně v angličtině, česká verze se teprve pomalu začíná rozjíždět. 

Barevné procvičování matematiky

Neznalost akademické angličtiny však není překážkou např. u pracovních listů z matematiky. Naprosto dostačujícími jsou při vyhledávání heslovité zkratky typu subtraction to 1000 (odčítání do 1000) či colour by number. Děti si navíc u obrázků vybarvovaných podle čísel snadno procvičí nejen počítání, ale také názvy barev v angličtině.

Naprostým hitem se u nás v posledních dnech však stala hra. Matematická hra. 

arithmagic matematika hrou domácí vzdělávání cz

Arithmagic aneb Matematika hrou

Arithmagic je jako přezkušování paní učitelkou před tabulí, při kterém má žáček pocit, že právě hraje super zábavnou hru. Počítá co nejrychleji z hlavy jeden příklad za druhým, až se z něj kouří. A ještě se při tom baví. 

Oproti situaci u školní tabule, kdy se paní učitelka (ne každá, ale najdou se takové) snaží před obecenstvem (spolužáky) žáčka nachytat a zjistit, co neví, při hře Arithmagic má malý student klid na domácí půdě a hru z velké části pod svou kontrolou: 

  1. Nejprve si zvolí svého hrdinu či hrdinku se speciální superschopností. 
  2. Poté si vybere začarovou zemi, kterou chce osvobodit. 
  3. A jde na to. Čekají ho/ji souboje se zvířátky zakletými do nestvůr. Nestvůru porazí a zvířátko zbaví zakletí, když úspěsně spočítá příklady z okruhu (sčítání, odčítání, násobení, dělení, vše dohromady, do 100, do 1000, přes 1000), který si před každým soubojem opět sám/sama vybere.

Co za to?

Některé materiály si můžete z Twinklu stáhnout zadarmo, ani zdaleka ne však všechny. Ty až z prémiovým účtem, který si můžete bezplatně vyzkoušet po dobu jednoho měsíce. Cena (99,- Kč za měsíc při roční platbě) za přístup k takto širokému repertoárů studijních materiálů ve všemožných jazycích je podle nás přívětivá, proto jsme se sami za sebe rozhodli si členství na Twinklu zaplatit. Jestli bude to pravé i pro vás, si musíte rozhodnout zase vy. Za vyzkoušení nic nedáte. A jestliže hledáte zdroj studijních materiálů, ze kterých byste mohli čerpat, možná jste na něj právě narazili.

Disclaimer: Tento článek není Twinklem nijak sponzorován, ale spolupráci se nebráníme – naopak ji rádi uvítáme.

“Učení samo má býti milé a libé a nemá se jinak díti, než jako hra a kratochvíle.” Jan Amos Komenský

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments