-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zaměřit se na vděčnost

Přitočila se k mému manželovi a vtiskla mu do ruky dva složené listy papíru. Pronesla “To vám mám dát.” a zmizela. Bylo jasné nedělní ráno. 

Pro radost

Tázavě jsme na sebe pohlédli. Před chvílí jsme vyšli po mši svaté z kostela, respirátory stále ještě na tvářích. Tu starší paní jsme občas v kostele zahlédli, ale k bližšímu seznámení jsme se zatím nedostali. Co to má znamenat?

Na papíru byly zkopírované tři (dalo by se říci virální) texty: modlitba Thomase Moora, óda na Úsměv a Interview s Bohem. Na konci jednoho z nich stál  dodatek “Předej tento dopis někomu, na kom ti v životě záleží.” 

Proč si paní vybrala zrovna naši rodinu, je pro nás stále záhadou. Naladila nás však svým nečekaným gestem na vlnu vděčnosti.

15 dní pro vděčnost

V jeden okamžik může člověk cítit jen jednu emoci. Není možné cítit naráz vděčnost a strach. Poslední rok mi ukázal naplno zničující sílu strachu – a proměňující sílu vděčnosti.

Rozhodla jsem se navázat na projekt 21 dní do jara 2021 navázat 15 dny vděčnosti. Ode dneška po 15 dní si budu každý den psát 3 konkrétní věci (lidi, události, cokoliv), za které jsem vděčná. Každý den se na chvilku zastavím, znovu se naladím na vlnu vděčnosti a zapíšu si, za co cítím ten den vděčnost. Některé dny to budou drobnosti jako sedmikráska v trávě, jindy si zas připomenu, jakým pokladem (přes všechna nedorozumění, rozházené hračky atd.) pro mě jsou manžel, dcerky a domov. Obojí bude dobře a v pořádku, selhání v tomto případě možné není. Ponořit se každý den na moment do vděčnosti a nechat se jí proměnit – o to tu jde.

A pro speciální patnáctidenní misi to chce speciální deníček, který si můžete vytvořit i vy. Jdete do toho?

Šitý minizápisník DIY

Na zápisník budete potřebovat:

 • 2 listy papíru A4
 • barevný list papíru, např. ze starého kalendáře
 • nůžky
 • kladívko
 • hřebík
 • prkýnko
 • 2 kancelářské svorky
 • jehlu
 • nit (provázek, pletací přízi)
deníček 15 dní pro vděčnost domácí vzdělávání cz

Postup:

 1.  Listy papíru (mohou být i jednostraně potištěné) natrhejte nebo nastříhejte napříč na čtvrtiny. Z barevných papírů ustřihněte nebo utrhněte dva stejně velké proužky, jako jsou vzniklé čtvrtiny A4.
 2. Každý proužek přehnete napůl.
 3. Seřaďte si přehnuté proužky tak, aby všechny hřbety směřovaly jedním směrem, první a poslední budoucí list bude barevný.
 4. Na prvním listu si ve vzdálenosti asi 0,5 cm od hrany naznačte tři body: jeden uprostřed a dva ve vzdálenosti 1 cm od každého okraje.
 5. Sepněte si všechny listy k sobě kancelářskými svorkami. Abyste zabránili vzniku špinavých šmouh na přebalu sešitu (jako se to stalo mně), podložte každou svorku útržkem papíru.
 6. V naznačených bodech proražte pomocí hřebíku, kladívka a prkýnka otvory pro prošití. Protáhněte jimi pro kontrolu jehlu, kterou budete používat.
 7. Navlečte si do jehly nit v délce cca 30 cm. Prošijte hřbet sešitu podle fotonávodu. Po prošití konce nitě zauzlujte a konce ustřihněte.
 8. Odstraňte svorky.
 9. Odstartujte svých 15 dnů vděčnosti (a nikdy nekončete).

“Když jste vděční, strach mizí a hojnost přichází.” Tony Robbins

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments