-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Děti čtou: Letopisy Narnie – Čarodějův synovec

“A dost!” uhodil strýc Andrew do stolu. “Takhle se mnou žádný mrňavý ušmudlaný školáček mluvit nebude! Vůbec nic nechápeš. Já jsem přece velký učenec, mág a zasvěcenec, který provádí experiment; je samozřejmé, že potřebuji někoho na kom bych ho mohl provádět. Za chvíli mi tady ještě začneš vykládat, že jsem měl požádat o dovolení ta morčata! Žádné velké moudrosti nelze dosáhnout bez obětí. Myšlenka, že bych tam snad měl jít sám, je přece směšná. To jako bys chtěl po generálovi, aby bojoval jako úplně obyčejný voják. Co kdybych náhodou přišel o život, co by se pak stalo s mou celoživotní prací?”

“Nechte už toho žvanění! Přivoláte Polly zpátky, nebo ne?”

“Ne,” řekl strýc Andrew s krutým úsměvem.

Clive Staples Lewis

Clive Staples Lewis je populárním irským spisovatelem 20. století, jehož fantazie neznala hranic. Ve svých knihách obohacujících poličky fantasy literatury vytvořil pro děti celý paralelní svět a nazval ho Narnie – podle starověkého italského města Narni. A dospělé čtenáře vzal na pouť do vesmíru ve své Kosmické trilogii sestávající z knih Návštěvníci z mlčící planety, Perelandra a Ta obludná síla.

Letopisy Narnie pro sedmiletou dívku s duší dobrodružky

Dcerka nám sama nahlas přečetla všechny díly Narnie během 2. školního roku. V rozvoji čtenářských dovedností jsme ji podpořili nejen nasloucháním, ale také odpovídáním na asi bambilion otázek (co? proč? jak? proč ne jinak? a kdo?) a následně rozmlouváním o přečteném (pochopení děje i méně běžných označení, které si naše malá čtenářka s dysfázií teprve potřebuje osvojit).

Někdo by (např. na základě shlédnutí některého zfilmovaného dílu Narnie) mohl namítnout, zda je čtení dobrodružných knih pro tak malé děti vůbec vhodné? Odpovím, že raději čtení knih, než sledování filmů. Při čtení si dítě vše představuje v hranicích svých vlastních dosavadních zkušeností, čímž se pohybuje na bezpečném území vlastní fantazie.

Lewisovy Letopisy Narnie mají celkem 7 dílů. První byla napsána (patrně ze všech sedmi nejznámější) kniha Lev, čarodějnice a skříň, chronologicky však příběh začíná Čarodějovým synovcem, který světlo světa spatřil až jako šestý díl v pořadí. Přináší vysvětlení, jak Narnie vznikla, a odkaz na tento díl naleznete pouze v díle posledním – Poslední bitvě. Proto je čistě jen na vaší volbě, zda sáhnete nejprve po Čarodějově synovci či Lvu, čarodějnici a skříni. U nás zvítězil Čarodějův synovec.

Letopisy Narnie: Čarodějův synovec

Poly a Digory se seznámí jednoho deštivého léta “v době, kdy na Baker Street bydlel Sherlock Holmes a dospělá Alenka vzpomínala na svá dobrodružství za zrcadlem.” Úskokem Digoryho proradného strýce objeví kouzlo cestování mezi světy, které si je podmaní a také leccos změní. Prožijí spolu chvíle napětí i nadšení, strachu i úžasu. Zakusí zábavné skákání do jezírek, pouliční rvačku i let na okřídleném koni. Jsou svědky zrodu samotné Narnie, ze které domů do Londýna přinesou kouzelné jablko, které uzdraví Digoryho na smrt nemocnou maminku.

Poly a Digory Čarodějův synovec C. S. Lewis domácí vzdělávání cz

Slovy malé čtenářky

„Nikdy nejsi dost starý na to, aby sis stanovil nový cíl nebo snil nový sen.“ Clive Staples Lewis

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments