-Na cestě za poznáním-

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Ruce od hlíny

Doufám, že tento blog nebude číst moje máma, protože jinak bych dostala pořádně vyčiněno. Ty cibulky modřenců, které mi loni dala, jsme totiž sázeli včera.

Jsem zahradnice bez zahrady. Daří se u mě aloe vera. Sestřenka na mě překvapeně vykulila oči, když jsem se jí nesměle zeptala, kterým koncem se strká česnek do země. A přes to všechno jsem v minulých letech pomaloučku začala propadávat kouzlu pěstování vlastních bylinek a zeleniny v truhlících za oknem. Baví mě samotný proces, kdy si ze zahradnictví přinesu předpěstovanou rostlinku a zasadím si ji. Péče i sklizeň u mě pokulhává, to se zarděním přiznávám. Ale stejně mne to neodradí od nových a dalších pokusů. 

Sázím modřence v březnu

Co na tom, že namísto na konci léta sázím modřence na konci zimy? V krabičce, ve které cibulky byly, úspěšně přežily zimu u zdi kolárny. A s prvními teplými předjarními slunečními paprsky začaly vystrkovat na svět i první lístečky! A tak se manžel chopil rýče a kousek neudržovaného trávníku u parkoviště proměnil spolu s dětmi v modřencový palouček.

Ruce od hlíny jsem měla i já, takovou příležitost jsem si nemohla nechat ujít. Odnesla jsem si několik cibulek domů a zasadila jsem je do recyklovatelných kelímků od horkého džusu, na který jsme sem tam chodili do naší oblíbené kavárničky. Rostou doslova před očima a já se nemohu dočkat té modré jarní záplavy květů.

ruce od hlíny pěstujeme modřence domácí vzdělávání cz

Zahradničení bez zahrady aneb ruce od hlíny může mít každý

Zamazat si ruce od hlíny můžete i bez zahrady či balkónu, stejně jako já. Stačí kelímek od kafe či jogurtu, trocha hlíny a místo blízko okna. Květinářství a zahradnictví jsou stále otevřená v kamenné i online podobě. 

Ale nákup semen, cibulí či sazenic není pro radost a nadšení z pěstování vůbec nutný! Zkuste si vypěstovat třeba avokádo, palmu datlovou či mangovník z pecky, které vám zbyde po vychutnání si lahodného ovoce. Já jsem zkusila všechny tři a největší úspěch jsem slavila při pěstování mangovníku podle návodu od Roba, který si říká Backyard Gardener a jehož YouTube kanál je plný video receptů na pěstování stromů ze semen.

Další beznákupovou variantou je rostlinný swap nebo-li směna odkopků. Za běžných okolností probíhá při velkých organizovaných akcích nebo po domluvě jeden na jednoho, vždy však jde o směnu mladých výhonků rostlin. Jedná se u nás o trend posledních asi tří let, ale ve spontánní formě, mezi rodinou a přáteli, tu byl odpradávna: „Ty máš ale krásnou kytku!“ – „Děkuji. Chceš ji taky? Uříznu ti větvičku/ustřihnu výhonek, doma to jen hned zasaď.“ Naposledy jsem takto dostala tři větvičky fíkusu – nechala jsem je ve sklenici s vodou, než vypustily první kořínky, píchla do květináče a dvě ze tří se ujaly a již notně zesílily.

A pro ty z vás, kteří např. nemáte volné místo na parapetu pro nové květiny či chuť si špinit ruce od hlíny, mám závěrečný tip: vysejte si řeřichu. Postačí vám sáček semínek řeřichy ze supermarketu, talíř a vata. Chutná nálož čerstvých vitamínů na krajíci chleba se hodí vždycky, tím více na konci zimy.

Přeji vám spoustu příjemných chvil a kvetoucí úspěchy při vašich pěstitelských pokusech. 🙂

„Radost z květin za oknem… Není to jenom radost z té krásy a něžnosti, ale taky radost z úspěchu při pěstování.“ Karel Čapek

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on google
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
cs_CZCzech