Doufám, že tento blog nebude číst moje máma, protože jinak bych dostala pořádně vyčiněno. Ty cibulky modřenců, které mi loni dala, jsme totiž sázeli včera.
Jsem zahradnice bez zahrady. Daří se u mě aloe vera. Sestřenka na mě překvapeně vykulila oči, když jsem se jí nesměle zeptala, kterým koncem se strká česnek do země. A přes to všechno jsem v minulých letech pomaloučku začala propadávat kouzlu pěstování vlastních bylinek a zeleniny v truhlících za oknem. Baví mě samotný proces, kdy si ze zahradnictví přinesu předpěstovanou rostlinku a zasadím si ji. Péče i sklizeň u mě pokulhává, to se zarděním přiznávám. Ale stejně mne to neodradí od nových a dalších pokusů.
Sázím modřence v březnu
Co na tom, že namísto na konci léta sázím modřence na konci zimy? V krabičce, ve které cibulky byly, úspěšně přežily zimu u zdi kolárny. A s prvními teplými předjarními slunečními paprsky začaly vystrkovat na svět i první lístečky! A tak se manžel chopil rýče a kousek neudržovaného trávníku u parkoviště proměnil spolu s dětmi v modřencový palouček.
Ruce od hlíny jsem měla i já, takovou příležitost jsem si nemohla nechat ujít. Odnesla jsem si několik cibulek domů a zasadila jsem je do recyklovatelných kelímků od horkého džusu, na který jsme sem tam chodili do naší oblíbené kavárničky. Rostou doslova před očima a já se nemohu dočkat té modré jarní záplavy květů.
Zahradničení bez zahrady aneb ruce od hlíny může mít každý
Zamazat si ruce od hlíny můžete i bez zahrady či balkónu, stejně jako já. Stačí kelímek od kafe či jogurtu, trocha hlíny a místo blízko okna. Květinářství a zahradnictví jsou stále otevřená v kamenné i online podobě.
Ale nákup semen, cibulí či sazenic není pro radost a nadšení z pěstování vůbec nutný! Zkuste si vypěstovat třeba avokádo, palmu datlovou či mangovník z pecky, které vám zbyde po vychutnání si lahodného ovoce. Já jsem zkusila všechny tři a největší úspěch jsem slavila při pěstování mangovníku podle návodu od Roba, který si říká Backyard Gardener a jehož YouTube kanál je plný video receptů na pěstování stromů ze semen.
Další beznákupovou variantou je rostlinný swap nebo-li směna odkopků. Za běžných okolností probíhá při velkých organizovaných akcích nebo po domluvě jeden na jednoho, vždy však jde o směnu mladých výhonků rostlin. Jedná se u nás o trend posledních asi tří let, ale ve spontánní formě, mezi rodinou a přáteli, tu byl odpradávna: “Ty máš ale krásnou kytku!” – “Děkuji. Chceš ji taky? Uříznu ti větvičku/ustřihnu výhonek, doma to jen hned zasaď.” Naposledy jsem takto dostala tři větvičky fíkusu – nechala jsem je ve sklenici s vodou, než vypustily první kořínky, píchla do květináče a dvě ze tří se ujaly a již notně zesílily.
A pro ty z vás, kteří např. nemáte volné místo na parapetu pro nové květiny či chuť si špinit ruce od hlíny, mám závěrečný tip: vysejte si řeřichu. Postačí vám sáček semínek řeřichy ze supermarketu, talíř a vata. Chutná nálož čerstvých vitamínů na krajíci chleba se hodí vždycky, tím více na konci zimy.
Přeji vám spoustu příjemných chvil a kvetoucí úspěchy při vašich pěstitelských pokusech. 🙂
“Radost z květin za oknem… Není to jenom radost z té krásy a něžnosti, ale taky radost z úspěchu při pěstování.” Karel Čapek